Byla to klidná chvíle před bouří, říkají strojaři o pozitivních číslech na začátku roku
Finance

Byla to klidná chvíle před bouří, říkají strojaři o pozitivních číslech na začátku roku

České strojírenství bylo dříve považováno za tahouna české ekonomiky. Jenže poté se něco změnilo. Mnohé strojírenské společnosti nechtěli investovat do modernizace a ty, které to udělaly (jako firma MSC MetPro a.s.) nedokázaly celé strojírenství udržet na původní skvělé pozici. Kupodivu i přesto se českému strojírenství začalo na počátku letošního roku dařit. Přibývalo atraktivních zakázek a čísla mluvila jasně – letos bude skvělý rok. Jenže poté přišla rána v podobě nového typu onemocnění, která najednou pozastavila veškerý chod. Dnes o této ráně přímo pod pás mluví strojaři jako o klidné chvilce před bouří. 

Po hlubokém propadu to vypadalo nadějně, pak přišla další rána

Loňský rok, zejména tedy konec loňského roku se nesl ve znamení hlubokého propadu. Strojírenské firmy doufali, že přijde konečně dobrý rok. A ono to tak opravdu z počátku roku skutečně vypadalo. Jak již bylo zmíněno, čísla byla velice pozitivní a vypadalo to, že došlo k jakémusi oživení českého průmyslu obecně. Jenže nový typ onemocnění toto oživení zase velice rychle zadusil. 

Mnohé firmy se z odstávky vzpamatovávají ještě nyní

S příchodem koronaviru se pozastavila veškerá výroba a obecně i ekonomika nejen u nás, ale taktéž ve světě. Firmy najednou nemohly dělat vůbec nic. A i když tato situace trvala pár týdnů, ne-li měsíců, přesto způsobila obrovské škody a ztráty, ze kterých se mnohé firmy vzpamatovávají ještě nyní. 

Je sice pravdou, že zakázek hlavně ve strojírenství začíná pomalu přibývat, ale ještě to ani z desetiny není takové, jaké to bylo před úderem koronaviru. Bohužel analytické prognózy nevypadají nejlépe. Bude pravděpodobně ještě dlouho trvat, až dojde k navrácení před-koronavirového normálu. Mnozí analytici spíše počítají s černějším scénářem, a sice tvrdí, že to nejhorší teprve přijde.