Cena za návrh interiéru
Bydlení

Cena za návrh interiéru

Interiérový designer by měl být kvalifikovaný člověk, nejenže musí znát ergonomii, design a mít také povědomí o akustice a osvětlení, ale měl by mít za sebou studium kvalitní designerské školy. Se samozvanými designery se v dnešní době roztrhl pytel a vybrat opravdu kvalitního designera je složité. Při výběru dejte na reference, nebojte se požádat o fotografie již realizovaných projektů daného designera, pozorně si prostudujte také jeho webové stránky.

Cena za návrh interiéru se může vyšplhat do tisícovek

Kvalitní designer se bude zajímat o vás, jako osobu, o váš životní styl, koníčky, o vaši rodinu, aby vám mohl ušít interiér přímo na míru. Nebude se vám vnutit minimalistický styl bydlení, přestože preferujete luxusní bydlení ve středomořském stylu.

Co od spolupráce s designérem očekávat?

Interiérový designer je profesionál, tudíž nám navrhne interiér od podlahy až po osvětlení tak, aby jako celek působil harmonickým dojmem. Obvykle si pro vás připraví několik možných návrhů v různých stylech, designech a barvách, které spolu s námi konzultuje, popřípadě do svých návrhů zapracuje naše připomínky. Poté, co se shodnete na finální verzi, pomůže nám sehnat odpovídající nábytek a ve finále s námi zajde pořídit doplňkové zařizovací předměty tak, aby celek byl dokonalý. Poradí také, na čem se dá ušetřit a kde sehnat kvalitní řemeslníky, pokud potřebujeme například nábytek atypických rozměrů v podkroví.

Kolik peněz si připravit na designéra?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože se ceny různí, dle oblasti, ve které designer pracuje, například v Praze vás budou služby designera finančně náročnější než v okresním městě. Designer s dlouhodobou kariérou a dobrou pověstí bude také stát více než návrhář po škole. Obecně se dá říct, že i designéři se při cenotvorbě liší. Někteří z nich preferují odměnu jako procentuální částku z realizovaného projektu. Z čehož vyplývá, že čím dražší nábytek při zařizování použijete, tím větší bude odměna pro designera. Pak jsou tu tací návrháři, kteří se drží hodinové sazby, která začíná kolem 400 Kč za hodinu, ale také se muže vyšplhat až k několika tisícům za hodinu. Není neobvyklé, že někteří účtují své služby na základě rozlohy vašeho domu, či bytu, tedy dle metrů čtverečných, které mají vybavit nábytkem. Cenu byste si měli s designerem domluvit hned na úvodní schůzce, aby vaše spolupráce vedla k oboustranné spokojenosti.