Čtyři důvody, proč šetřit
Finance

Čtyři důvody, proč šetřit

I když se všude píše o tom, že by si člověk měl šetřit, tak mnozí lidé si klepou na čelo a ptají se, proč by to vůbec měl člověk dělat. Přece jen život je jen jeden, proč si tedy neužívat? To je sice pravda, na druhou stranu je si třeba uvědomit, že i v životě, který máme jenom jeden a který bychom si měli užít naplno, může člověk narazit na dno, může přijít o práci, může se mu do života připlést nějaká mimořádná, zvláštní situace, ve které bude muset zaplatit nemalé peníze. To všechno jsou ostatně důvody, proč by si člověk měl šetřit a proč spoření rozhodně není takový špatný nápad, jak si mnozí lidé myslí.  

Pojďme si však uvést čtyři konkrétní důvody, proč šetřit. Třeba si i ti, kteří doposud šetření zavrhují, uvědomí, že na šetření není nic špatného.  

Pro nouzové případy 

Jak jsme zmínili, do života mohou přijít takzvané mimořádné, neočekávané výdaje, jako je třeba oprava automobilu nebo koupě nového spotřebiče, jelikož jeho předchůdce vypověděl svou službu. Nouzová rezerva se může hodit i pro chvíle, kdy musíte doplácet na elektřině nebo třeba při daňovém přiznání na daních.  

Na vlastní bydlení 

Získat dnes vlastní bydlení, to není jen tak. V současné době drtivá většina mladých lidí touží po vlastním bydlení, ale daných dvacet procent pro získání osmdesátiprocentní hypotéky zkrátka nemají. A tak to je tedy další důvod, proč si začít šetřit.  

Na vzdělání 

Ne každému platí školu rodiče. Navíc mnozí lidé se rozhodnou studovat až v pozdějším věku, kdy už jim rodiče odmítnou studium platit. Peníze se tedy vyplatí spořit si i proto, kdybyste v budoucnu chtěli absolvovat nějaký kurz nebo třeba kdybyste chtěli nastoupit na školu, která je například soukromá.  

Na důchod 

Rozhodně by se mělo spořit také na důchod. I když na něj lidé nemyslí, tedy hlavně mladí lidé, je to něco, co nás čeká a nemine. Proto si šetřete, ať je toto konečné období života velice krásné a bezproblémové.