Finanční gramotnost pro samoživitelky aneb schopte se situace
Finance

Finanční gramotnost pro samoživitelky

Samoživitelky mají život skutečně obtížný, musí totiž chodit do práce, aby uživily jednak sebe a jednat své dítě nebo děti. Pokud jste v této situaci i vy, měla byste začít šetřit, toho docílíte jedině tehdy, budete-li dodržovat základní pravidla, která platí téměř pro každého, bez ohledu na to, zda se jedná o samoživitelku či kompletní rodinu. Jde o jednoduchý výpočet, který v České republice funguje, jen se musí dodržovat. Člověk by neměl utrácet za zbytečnosti, jestliže nemá finance na rozhazování. Užít si nějaké zajímavé zážitky je pochopitelně důležité, ale ne na úkor posledních finančních prostředků.

Jak by měla šetřit samoživitelka?

Základní pravidlo finanční gramotnosti spočívá v jednoduchosti. Jakmile systém pochopíte, uvidíte, že se nejedná o nic složitého. Dodržovat jej není žádná věda, jen nesmíte skutečně utrácet za zbytečnosti a mít finanční závazky. Splácení půjčky nebo půjček může statistiku nabourat, protože už se nemůžete řídit finanční gramotností. Chtěli byste znát základní pravidlo finanční gramotnosti? Následujte nás a naučte se pochopit jednoduchost, která v úsporách spočívá.

Finanční gramotnost pro samoživitelky

Jde o jednoduché pravidlo, které zní, že byste se měli držet jednoduchého matematického počtu 10 ku 20 ku 30 ku 40. Jak můžete vidět, celkem tato čísla dosahují hodnoty 100 neboli sto procent. Prvních deset procent značí finanční rezervu. Tuto částku si z platu odložte na bankovní účet, protože by měla sloužit jako rezerva. Další hodnota, kterou je 20 rovněž pod sebou ukrývá finanční rezervu, ale na dlouhodobé procesy. To znamená, že tady může patřit například společná dovolená, ta nemusí být uskutečňována jednou ročně, ale například jednou za tři roky, podle toho, jak rychle dokážete našetřit finanční prostředky.

Poznejte 30 a 40 % aneb o jaké výdaje jde?

Tyto výdaje už vás příliš nepotěší, pod nimi nalezneme totiž to, co je potřeba měsíčně platit pokaždé. Počínaje bydlením, konče u jídla. Záleží samozřejmě na tom, jak vysoký je váš plat. V případě, že je nižší, musíte do výdajů tak i zmiňovaných 20 %, které byste jinak dali do finanční rezervy. To stejné platí i v momentě, kdy máte finanční závazky. V některých situacích člověk neodloží ani 5 % a je nucen do výdajů vynaložit i prvních 10 %.