Povolit stavbu v Praze je problém
Bydlení

Povolit stavbu v Praze je problém. Trvá to déle více jak sedm let

Nejedno médium se točí kolem hypoték a hypotečních úvěrů. Zkrátka a dobře po regulaci hypoték přišla velká vlna otázek, na které chtějí znát lidé odpověď. Nejvíce otázek se týká bydlení v Praze, které je zde nejen velice drahé, ale je zde doslova až nemožné. V současné době jsou v hlavním městě České republiky preferovány zejména krátkodobé pronájmy, o něž mnozí nestojí. Jenže pro majitelé bytů je to skvělý přivýdělek. Ostatně dalším problémem je to, že nájmy, jak krátkodobé, tak dlouhodobé, jsou velice, velice vysoko. Neustále rostou ceny nájmů, jen málokdo najde byt, který by stál pod deset tisíc korun. Ostatně za to může nedostatek bytů, které se však nestaví. Problém je v dlouhém povolování stavby.

I když mnohé stavební firmy neustále přesvědčují své klienty, že byty se staví, není to tak. Možná jsou byty jen v plánu, nejsou zatím povoleny. Povolit stavbu bytů totiž není běh na krátkou trať. V Praze se bohužel jedná o běh na dlouhou trať. To ostatně potvrzují nové informace, které poukazují na to, že povolit stavbu bytů v hlavním městě trvá dlouhých sedm let. Jedná se tedy o třikrát delší dobu, než jak tomu bylo před deseti lety.

Dříve dva roky, nyní sedm

Samozřejmě i kdysi se jednalo o dlouhou čekací dobu, která se rovnala zhruba dvěma létům. Nyní se však doba povolování stavby ztrojnásobila, na stavební povolení musí čekat majitelé budoucích nemovitostí i sedm dlouhých let.

Dlouhá čekací doba není jediným problémem

Pokud se však domníváte, že právě čekací doba na stavební povolení je jediný problém, který sužuje trh s nemovitostmi, není to tak. Dalším problémem je nedodržování správní lhůty, což výrazně prohlubuje problém s nedostatkem nových bytů.

V současné době je tedy trh s nabízenými nemovitostmi v podobě bytů chudý. Českou republiku tak trápí nejen nedostatek pracovní síly, ale nově také bydlení.