Přivyděláváte si? Kdy musíte podávat daňové přiznání i vy?
Finance

Přivyděláváte si? Kdy musíte podávat daňové přiznání i vy? 

V současné době ustavičného zdražování, kdy se inflace dotýká velkých výšin, prakticky každý druhý má další práci ke svému stávajícímu hlavnímu pracovnímu poměru. Přivýdělky nejsou žádným tabu, naopak se jedná o věc naprosto běžnou, kterou, když má člověk prostor a čas, by měl praktikovat každý. Jen si tedy dejte pozor na danění. I když tomu člověk nechce věřit, i přivýdělky je nutné danit. Kdy je to skutečně nutné? 

Nezáleží na tom, jestli jste student nebo důchodce 

K přivýdělkům je zákon velmi striktní, bohužel. Daňové přiznání musí podávat skutečně každý, a to nezávisle na tom, jestli se jedná o studenta, penzistu nebo ženy, které jsou na mateřské dovolené či pobírají rodičovský příspěvek.  

A nezáleží vlastně ani na tom, že vám z jednoho příjmu byla odvedena zálohová daň. Musí se vyplnit růžový formulář. A to dokonce platí i pro ty, kteří byli na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou ve výši více jak deseti tisíc korun a s vyššími částkami.  

I když se nyní jeví jako nutnost zdanit své přivýdělky jako nesmyslná, nakonec se jedná o velmi praktický krok. Vždyť se vám tímto krokem může vrátit zaplacená daň během roku, respektive peníze, které byly odvedené ze srážkové daně.  

A jak je to s ostatními a příležitostnými příjmy? 

Daňové přiznání nemine ani člověka, který sice vloni zaměstnaný nebyl, ale vydělával si jinak, a to konkrétně ostatními a příležitostnými příjmy, uvedenými v paragrafu 10 zákona o daních z příjmu. Museli si však přijít na více jak patnáct tisíc korun. U příležitostných příjmů je hranice postavena na třiceti tisících korunách.  

Co je však pozitivní, tak to, že se do tohoto nezapočítávají důchody, stipendia nebo rodičovské příspěvky. Do této kategorie bychom mohli zařadit například prodej domácích marmelád nebo činnosti, které se soustavně provádí za účelem zisku.