Proč je investice do zlata nejlepší možností ze všech investicí do drahých kovů?
Finance

Proč je investice do zlata nejlepší možností ze všech investicí do drahých kovů? 

Mezi drahé kovy, do kterých můžete investovat, patří zlato, stříbro, platina nebo například paladium. Spíše než investovat do těžebních společností těchto kovů je dobré koupit si kov ve fyzické podobě, který budete reálně vlastnit. Pokud jich však budete vlastnit větší počet, musíte jim najít bezpečné místo. Koupit nebo pronajmout si tak budete muset kvalitní trezor (a to rozhodně není nejlevnější záležitost). 

Drahé kovy a DPH 

Většina lidí se rozhodne pro investiční zlato. Záleží ale samozřejmě na vašich preferencích. Všechny drahé kovy můžete koupit ve formě investičních mincí, slitků nebo cihel. Každá tato kategorie může mít odlišnou hmotnost a velikost, takže snadno najdete takovou formu, která bude odpovídat vašim finančním možnostem. Zlato je oblíbenou volbou také z toho důvodu, že jako jediný z drahých kovů je osvobozen o DPH ve výši 21 %. Už při nákupu tedy můžete ušetřit. Osvobození od zlata se týká pouze investičního zlata, nikoli zlatých šperků. 

Volatilita ceny 

Pro zlato hovoří také volatilita (kolísavost) ceny. Zatímco cena jiného kovu, jako je například investiční stříbro, se může v čase často měnit, u zlata to nehrozí. Kolísavost ceny znamená také zvýšené riziko. Větší cenové výkyvy stříbra vyplývají z toho, že trh se stříbrem je mnohem širší. Stříbro není považováno jen za drahý kov, slouží také při výrobě elektroniky a automobilů, léků, baterií a spoustu dalších průmyslových oblastí. Jen asi 20 % veškerého stříbra je využito k výrobě šperků, dalších 20 % na výrobu investičního stříbra. 

Likvidita 

Likvidita je schopnost přeměnit investici zase na peníze. V tomto případě je to tedy doba, kterou budete potřebovat na to, abyste svůj investiční drahý kov prodali a získali za něj peníze. Obecně platí, že nejnižší likviditu má investiční zlato. Stříbro a ostatní kovy jsou na tom o něco hůře.