Zadluženost českých domácností za poslední rok výrazně vzrostla. Důvodem byly zejména levné hypotéční úvěry. Řada domácností tak využila tuto příležitost k pořízení vlastního bydlení. Rychle však roste i zadluženost mladých lidí do 24 let. Proč tomu tak je? Na co si nejčastěji půjčují? Na tyto i další otázky budeme hledat odpověď v následujících odstavcích.
Nedostateční finanční gramotnost
Hlavním problémem stálého zadlužování mladých lidí je nedostatečná finanční gramotnost. Otázka správného zacházení s osobními financemi byla dlouhá léta na českých školách zanedbávána. Situace se začíná zlepšovat až nyní, ale jen velmi pomalu. Školní předměty vyučující finanční gramotnost zařazuje do svých osnov jen nepatrné procento základních škol.
Problém můžeme hledat také ve výchově. Pokud se dítě nenaučí zacházet se svými penězi ve škole, má další možnost se to naučit od svých rodičů. Pokud ani zde nepanuje dostatečný rozhled ve finanční oblasti, dostávají rodiče své děti do rizikové pozice.
Pro dnešní mládež je půjčka nebezpečně dostupná a zadlužit se považují za naprosto normální záležitost. Výrazným problémem je, že se dnes může zadlužit i osoba mladší 18 let. Není žádnou výjimkou, že patnáctiletí studenti dluží desetitisíce. Když jim nepůjčí banka, půjčí jim některá z nebankovních společností. Průměrná dlužná částka u mladých lidí činí 80 tisíc korun.
Vede spotřební zboží
Zatím co se dnešní třicátníci se zadlužují především kvůli bydlení, u mladých do 24 let vede jednoznačně spotřební zboží. Půjčují si na mobilní telefony, počítače, oblečení nebo třeba auta. Pro tuto věkovou skupinu určené studentské půjčky jsou zastoupeny jen minimálně.
Nebezpečné kreditky
Mezi nejoblíbenější prostředek k získání půjčky patří u dnešní mládeže kreditní karty. Získat kreditní kartu je totiž mnohem snazší než dostat půjčku. Majitel takovéto karty se pak snadno nechává unášet nákupy a rychle nabývá dojmu, že je jeho karta bezedná. Jakým způsobem bude následně půjčku splácet, příliš neřeší. V některých případech pomohou rodiče, jindy splácí půjčku další půjčkou, zpravidla dražší.
Půjčím si na Bitcoin
Mezi mladými lidmi jsou také velmi populární kryptoměny, zejména Bitcoin. Prakticky online sledují jeho rostoucí hodnotu. Nákup lze provést velmi snadno i na mobilním telefonu, a tak je právě investice do kryptoměn dalším lákadlem. To samo o sobě nemusí být zle, ale na takovou investici musím mít své vlastní, a hlavně volné finanční prostředky. U mladých lidí však zde často končí půjčené peníze. Zda je následně zvládnou včas splatit, je z velké míry ovlivněno vývojem kurzu Bitcoinu. Ten sice umí vložené prostředky rychle zhodnotit, ale stejně rychle je umí i znehodnotit.