Škrábání zdí je někdy při malování skutečně zapotřebí
Bydlení

Škrábání zdí je někdy při malování skutečně zapotřebí

Jestliže vás čeká v bytě nebo rodinném domě malování, měli byste si nejprve omrknout stav zdí. To je před samotnou činností ten nejdůležitější krok, který musíte udělat. Pokud totiž nakoupíte barvy a budete se chtít už vrhnout na malování, může vás nečekaně a nemile překvapit stav, o kterém jste neměli ani v nejmenším ponětí. Některé zdi je potřeba před malováním škrábat. Poznáte je tak, že se nová barva na nich nedrží tak, jak by měla. Kromě toho jsou vrstvy hrubé a sami se začínají odlupovat. Máte-li na zdech několik vrstev, škrábání vás nemine.

Škrábání až po přípravách

Nejprve si místnost musíte důkladně připravit. V případě, že byste začali škrábat, měli byste kusy staré výmalby všude rozmístěné po místnosti a nábytku. Z něho byste to následně dávali pryč pomocí různých čistících prostředků, což by vám zabralo relativně mnoho času. Proč si tedy neušetřit spoustu času, který poté můžete investovat například do rodiny? Vraťme se teď k přípravám. Nábytek v místnosti zkuste odtáhnout do středu, kde jej přikryjete hrubší folií, aby se nečistota přes ni nedostala na materiál a povrch.

Škrábání zdí je při malování skutečně zapotřebí

Po zemi je dobré rozmístit taktéž folii a na to ještě několik kartonů. Tím si usnadníte další zbytečnou práci, kterou byste jinak museli dělat. Jakmile celý proces dokončíte, nečistotu necháte v kartonech a ten zabalíte do folie, která je pod ním. Vše vyhodíte do velkých pytlů, které dnes běžně pořídíte v jakémkoli obchodě. Rozhodně vám nebudou stačit klasické malé pytle, které se používají pro menší odpadkové koše. Těch byste potřebovali několik, a kromě toho mají nutkání se neustále trhat. V neposlední řadě pomocí folie zakryjte všechny vypínače a elektrické zásuvky.

Může se škrábat

Teprve poté se můžete pustit do procesu škrábání. Nejde o nijak složitou činnost. Na druhou stranu je dobré si na ni vystavit celé odpoledne, protože bez trpělivosti se zde určitě neobejdete. Jestliže si chcete proces ulehčit, zdi namáčejte vodou. Jako první tedy vezměte váleček, namočte ho do čisté vody a následně projeďte několikrát celou zeď. Voda se musí do zdí vpít, takže s procesem nezačínejte okamžitě. Počkat byste měli podle doporučených norem minimálně 3 až 5 minut. Může se stát, že než dojdete na konec, zeď bude suchá. Nebojte se používat vodu opakovaně.

Samotné škrábání provádíte pomocí malířské špachtle. Ta má většinou ostré hrany, takže se nesnažte v určitých místech příliš tlačit. Ostré hrany by mohly totiž poškodit zeď. Ta by po finální práci nevypadala podle vašich představ.