Srovnávače hypoték v roce 2022: Co je dobré sledovat?
Půjčky

Srovnávače hypoték v roce 2022: Co je dobré sledovat?  

Srovnávání hypoték lidé často nechávají na hypotečních specialistech. S jakými daty pracují a jaké údaje je třeba si nastudovat, abyste se ve srovnání vyznali?  

Úrok od pěti procent 

Některé srovnávače v současné době nabízejí dokonce úrok již od 5,29 procent. V tom případě se rozhodně vyplatí jejich služeb využít, nebo se u srovnávače hypoték alespoň informovat a zístkat potřebné know-how. Někdy je dokonce nabízeno, že za vás uhradí poplatek dva tisíce korun, tedy poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Připraví za vás smlouvy, domluví si s vámi schůzku v bance. K tomu vám srovnají produkty více než 15 bankovních institucí.  

Jaké údaje se sledují 

Nejvýhodnější nabídka se sestavuje na základě vámi zadaných údajů. Pracuje se tedy s konkrétním a jedinečným zadáním, které je pro každého klienta rozdílné. Obecně ale lze říci, že se sleduje několik základních veličin, které vás u hypotečního úvěru budou zajímat. Jedná se o následující: 

Výše úroku 

U výšky úroku je vyjádřeno, kolik budete bance za zapůjčení financí platit za dobu, kdy vám úvěr poskytnula.  

Měsíční splátka 

Jako měsíční splátka se označuje výše částky, kterou budete muset bance každý měsíc hradit. Zde se vždy jedná o přibližnou částku, jelikož konkrétní údaje získáte až přímo při domlouvání smlouvy.  

RPSN 

Tento pojem na nás vyskakuje snad z každé reklamy. O co ale vlastně jde? Jde o zkratku pro roční procentní sazbu nákladů. To znamená že se jedná o částku, na kterou vás ročně hypotéka vyjde se vším všudy. V této částce jsou zahrnuty již všechny splátky, výdaje a poplatky.  

Maximální LTV 

Loan to value je poměr výše hypotečního úvěru vzhledem k ceně nemovitosti. Jedná se tedy o vyjádření částky, kterou dostanete od banky půjčenou. Zbytek financí za nemovitost hradíte ze svého.  

Sledujte tyto údaje při srovnávání hypoték.