Státní hypotéky
Bydlení

Státní hypotéky nestačí. Mladí lidé na vlastní bydlení nedosáhnou

Kolem hypoték se točí dnešní svět. Nemůžeme se tomu divit, stále více nás děsí představa, že si nikdy nesáhneme na své vlastní bydlení. Pomoct nám mohli nedávné státní hypotéky, které se však ukázaly jako naprosto nevýhodné. Možná půjčovaná suma totiž nedosáhne na nový byt, jelikož navíc zakazují půjčit si na bydlení i jinde, mladí nemají šanci dosáhnout si na vlastní bydlení. Státní hypotéky, i když to s nimi bylo myšleno dobře, jsou tedy naprosto k ničemu.

O takzvaných státních hypotékách jste rozhodně slyšeli. Jedná se o podporu mladých lidí, kteří si díky nedostatečné finanční rezervě nemohou sáhnout na nově regulované hypotéky. Státní fond rozvoje bydlení se rozhodl nabídnout k čerpání zhruba 650 milionů korun, dokonce plánuje i navýšení. O stání výhodné hypotéky však není tak velký zájem. Ukázalo se totiž, že ani s nimi si mladí lidé na vlastní bydlení nedosáhnou.

Podle všeho je státní hypotéka dobrá jen pro vesnici nebo menší město, kde se sumy za bydlení točí  maximálně kolem jednoho milionu. Dražší nemovitosti státní hypotéka nepomůže získat. Je zde totiž limit, který není zrovna vysoký. Díky tomu, že se ke státní hypotéce nemůže přidat jiný úvěr na bydlení, mladí nemají na to, aby si koupili vlastní nemovitost ve vysněném větším městě.

Dosáhnou mladí na své bydlení nebo ne?

Jelikož se zavedly regulace hypotéky, dnes nelze přesně říct, jestli mladé rodiny na vlastní bydlení dosáhnou. Musely by mít minimálně třicet procent ceny našetřeno, cena jejich nemovitosti nesmí překročit devítinásobek jejich ročního čistého příjmu. Pokud tedy neklesnou ceny nemovitostí, je pravděpodobné, že vlastního bydlení se mladí lidé nedočkají.

Podle všeho k poklesu cen v blízké době nedojde, zejména v Praze nelze očekávat snižování cen bytů.

Co je výhodné?

Odborníci však tvrdí, že klesající ceny jsou na programu. Jedná se podle nich jen o bublinu na trhu, která dříve nebo později praskne. Odborníci tedy doporučují jít do nájmu a čekat.