Jak doma snížit účty za elektřinu?
Bydlení

Jak doma snížit účty za elektřinu? 

Se zvyšující se cenou energií přemýšlí stále více domácností, jak ušetřit a uklidnit vzrůstající účty. Podívejte se na následující tipy, díky kterým na elektřinu nepadnou vaše celoroční úspory. 

Šetření v kuchyni 

To, že lednici a mrazák musíte vždy pečlivě uzavírat, nejspíš víte. Víte ale také to, že když je naplníte až po okraj, ušetříte peníze za elektřinu? Jídlo funguje jako izolace a snižuje energii, kterou lednice nebo mrazák potřebují k udržení teploty. Do lednice také nikdy nevkládejte potraviny, které jsou ještě teplé, jinak vynaloží zbytečnou energii na jejich ochlazení. 

Energii můžete ušetřit i při vaření a pečení, pokud máte elektrický sporák. Jednoduše plotýnky nebo troubu vypněte ještě před tím, než je jídlo zcela hotové, a využijte zbytkové teplo. Pokud navíc budete jídlo vařit v hrnci se zakrytou pokličkou, uvaří se rychleji. 

Šetření při praní prádla 

Pračka využívá 90 % spotřebované energie k tomu, aby ohřála vodu. Účty snížíte, když budete prát při nižších teplotách, než jste zvyklí, a pouze tehdy, pokud ji zcela zaplníte. 

Zvažte, zda potřebujete sušičku. Oblečení totiž v hezkém počasí stejně dobře a rychle uschne venku na vzduchu. Pokud na sušičku přeci jen nedáte dopustit, pořiďte si speciální míčky do sušičky, které výrazně zkrátí dobu, za kterou bude prádlo opět připravené na vyžehlení a nošení. 

Šetření v celé domácnosti 

Až 75 % elektrické energie domácí spotřebiče spotřebují, když jsou vypnuté. Může za to pohotovostní spotřeba elektřiny, která vzniká, když je spotřebič zapojený v zásuvce, ale přesto neběží. Týká se to například počítačů, televize, mixéru, toustovače a podobně. Řešením je vždy nepoužívané spotřebiče a elektroniku vypojovat. 

V letních měsících se vám bude hodit stropní ventilátor, který zařídí, že vzduch v místnosti bude plynule cirkulovat a vaše klimatizace bude mít méně práce. V největším horku zatahujte záclony a žaluzie, aby do místnosti nepronikalo tolik tepla.