Jak vypadaly začátky internetového bankovnictví?
Finance

Jak vypadaly začátky internetového bankovnictví? 

Internetové bankovnictví je dnes něčím, co bereme za samozřejmost. Dokonce bychom mohli říct, že se jedná o něco, bez čeho nedáme ani ránu a bez čeho bychom si nedokázali představit každodenní fungování a placení kreditní či debetní kartou. Jenže vzpomínáte si ještě, jaké to bylo úplně na začátku v roce 2002, kdy internetové bankovnictví bylo velmi, velmi obávanou novinkou? Důvěra v novou vymoženost nebyla zrovna vysoká, ale s postupem let se prakticky každý adaptoval a dnes se najde jen hrstka lidí, kteří by internetové bankovnictví neměli zřízené.  

První internetové bankovnictví už v roce 1998 

Kdybychom měli začít u naprostých začátků internetového bankovnictví, pak řekneme, že vůbec první výkřik této moderní technologie se ukázal světlu světa už v roce 1998. Tehdy za tím stála Expandia banka, která vám možná po svém názvu mnoho neřekne. A nelze se tomu divit, popularitou se zrovna banka nepyšnila.  

K obrovskému rozkvětu, kdy s internetbankingem lidé už počítali a věděli o něm, došlo v roce 2002, i proto bychom mohli počítat tento rok za pravý start dnešní bankovnické samozřejmosti. Zatímco dnes se jedná o automatickou a neodmyslitelnou součást bankovních služeb, dříve se jednalo o něco, co nebylo základní službou, ale něčím za příplatek.  

Komplikovaná technologie, která prošla znatelným vývojem 

Jaké to před lety bylo, když jsme si připlatili právě internetové bankovnictví? Vždyť ani telefony nebyly na takové úrovni, na jaké jsou poslední roky. Před lety se jednalo o poměrně komplikovanou technologii, která zahrnovala například nutnost stahovat si do svých počítačů nejrůznější zabezpečovací certifikáty. Ty se mohly stahovat také na diskety, které se jen zasunuly do bedny tehdejšího počítače.  

Jaké banky patřily tehdy k nejlepším? 

I tehdy se však v tomto odvětví konaly nejrůznější soutěže, ve kterých se jednotlivé banky předháněly a hodnotily. Mezi tehdy nejúspěšnější patřila bezesporu ČSOB banka, také Raiffesenbanka nebo Union banka.