steeltec
Zajímavosti

Proč vzniká koroze u nerezové oceli?

S hutními materiály se pracuje v nejednom oboru. Setkáme se s nimi ve strojírenství, ale také se s nimi setkáme i v kovovýrobě, kde se hojně využívají. K nejčastěji využívaným hutním materiálům se řadí například jakly nebo plechy, ale kromě toho také ocel, což je velmi pevný hutní materiál, jež si našel své místo i ve stavebnictví. My se nyní zaměříme na nerezovou ocel a na to, jak vzniká koroze.

Pokud hovoříme o nerezové oceli, hovoříme o slitině několika kovů, v níž hrají hlavní roli například prvky, jako je chrom či nikl. Nerezová ocel má na svém povrchu takzvanou pasivní vrstvu, která může utrpět korozí, které je nutné předcházet. Proti korozi se samozřejmě bojuje při samotné výrobě konkrétních produktů, i ve společnosti Steeltec CZ se s ní bojuje při jednom z procesů kovovýroby. Mezi procesy kovovýroby patří například lisování, svařování, mimo jiné také lakování (jen pro zajímavost).

Jelikož koroze může tak moc sužovat nerezovou ocel, prozraďme si, jak či proč tato nepříjemnost vzniká.

Nedostatek kyslíku

Jednou z hlavních příčin vzniku koroze na nerezové oceli může být i nedostatek kyslíku. Jakmile dojde k omezení přísunu kyslíku, k čemuž ostatně může docházet z mnoha důvodů, otevřou se dveře buď samotné korozi, nebo dalším příčinám, které ke vzniku korozi vedou.

Mnoho chlórů a chloridů

Koroze může vzniknout i z toho důvodu, že se v pasivní vrstvě vyskytuje mnoho chlórů a chloridů. Podle odborníků je to největší hrozba pro pasivní vrstvu nerezové oceli, která stojí za vznikem koroze na nerezové oceli.

Galvanické příčiny

Na vině však mohou být i takzvané galvanické příčiny. K této příčině dochází při spojování dvou kovů za pomoci elektrolytu. Kontakt ušlechtilých kovů s klasickou nerezovou ocelí může být pro ocel jako takovou nebezpečný a mohou vznikat zmiňované koroze.