Prodej vozu na součástky
Finance

Lze prodat auto na součástky?

Prodej automobilu není nic neobvyklého a většinou ani složitého. Jenže když je automobil až příliš starý, případně nabouraný tak, že není schopný další jízdy, velký zájem o něj nebude. Nemusí však končit na šrotišti.

Auto na výkup

Nejlepším způsobem, jak s takovým automobilem naložit, je využít výkup vozidel. Samozřejmě záleží na rozsahu poškození, bouraná auta jsou většinou posuzována individuálně. Nemusí se jednat jen o osobní automobil, běžný je i výkup dodávek. Při výkupu dostanete finance za vozidlo rychle a bez starostí, jelikož nemusíte řešit právní servis.

Jak je to s prodejem na součástky?

V případě, že už výkup není možný, možná vás napadne prodat na náhradní díly. Zádrhel je v tom, že takové vozidlo není možné odhlásit z registru, jelikož k tomu byste potřebovali doklad o ekologické likvidaci. Vozidlo s ukončenou životností se totiž řadí do nebezpečných odpadů a jako takové musí být odstraněno. Bez dokladu o likvidaci pro vás stále platí povinnosti, jako je platba povinného ručení. Je tedy vůbec možné legálně součástky automobilu rozprodat, aniž byste za auto museli nadále platit?

Je to možné, ale…

Přímá legální cesta neexistuje. Někdo doporučuje prodat všechny součástky kromě samotné kastle s motorem, kterou následně necháte ekologicky zlikvidovat. Ne všechna vrakoviště ale takový postup uznají. Další možností je uložení registrační značky do depozitu, čímž se automobil dočasně vyřadí z provozu. Potřebovat k tomu budete doklad totožnosti, technický průkaz a správní poplatek ve výši několika stokorun. Dočasné vyřazení trvá 12 měsíců, poté je možné uložení prodloužit na neurčito.

Další možností, jak se ekologické likvidaci vyhnout, je vývoz vozu do zahraničí. Automobil nejprve musí projít evidenční kontrolou na STK, následně s průkazem totožnosti, registračními značkami a technickým průkazem vyplníte Žádost o vydání registrační značky na vývoz a zamíříte na úřad. Na formulář nutné uvést zahraniční osobu, v jejíž prospěch automobil vyvážíte, avšak ta nemusí být reálná.