Co je to RPSN..
Finance

Co je to RPSN a proč je tato hodnota důležitá?

Co je to RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů? Tento údaj nezná většina zadlužených lidí, a to i přes to, že se jedná o velmi podstatný údaj, zvlášť v momentě, kdy si vyřizujete půjčku. Pokud jste si půjčku ještě nevyřídili, pak byste si tento článek měli bezesporu přečíst. Jedině tak zjistíte, co se ukrývá pod pojmem roční procentuální sazby nákladů. Pojďme se na to společně podívat.

Co je to RPSN?

Roční procentuální sazba nákladů je údaj, který udává celkovou cenu půjčky neboli úvěru. V ceně je tedy zahrnuta nejenom úroková sazba, ale i veškeré poplatky, které půjčka skrývá. Právě z tohohle důvodu se jedná o mnohem důležitější údaj, než je úroková sazba. Jak si mimo jiné i sami můžete všimnout, roční procentuální sazba nákladů je vždy vyšší. Jak jsme již uvedli, kromě výše uvedené úrokové sazby jsou v něm zahrnuty i poplatky. Jinými slovy jde o hlavní ukazatel půjčky.

Myslete na to, že každý finanční závazek musí mít ve smlouvě uvedenou roční procentuální sazbu nákladů. Jestliže si budete tedy půjčovat finanční prostředky u pochybné společnosti, která tento údaj neuvádí, ozvěte se, protože na něho máte zkrátka právo. Nenechte se přemluvit, že údaj nemusí být zveřejněn. Daleko lepším krokem je však půjčku nepodepisovat a následně odejít od stolu. Vámi vybraná společnost totiž s největší pravděpodobností s vámi nejedná podle pravidel.

Seznamte se aneb zkratky přichází na scénu

Dále byste měli znát zkratky, které se u RPSN mohou objevit. Jak už název napovídá, jde o roční procentuální sazbu nákladů, která musí být uvedená za celý kalendářní rok. Na druhou stranu se můžete střetnout někdy s těmito zkratkami, které udávají dobu. Uvidíte-li ve smlouvě zkratku p.a., jedná se o roční údaj. Další zkratkou je p.q., která na rozdíl od té předchozí udává čtvrtletní informace. Poslední zkratkou je p.m., ta se zaměřuje na měsíční hodnotu.

Na závěr si pamatujte, že půjčka není jenom o úrokové sazbě, ale i poplatcích, které následně prokáže RPSN. Mezi poplatky patří například poplatek za sjednání úvěrové smlouvy, za správu úvěru nebo za vedení účtu. V neposlední řadě pak poplatek za pojištění neschopnosti splácet. Teď už víte, co je to RPSN?