Ohlášená kontrola inspektora
Zajímavosti

Ohlásila se vám kontrola z inspektorátu? Připravte se na ni. Jak?

I když nutně neplatí, že kontrola se vám musí z inspektorátu hlásit, někdy se vám může poštěstit. A to znamená, že do příchodu úředníka můžete napravit všechno, co je na vaší straně špatně. Můžete se pustit do opravy všeho, co s BOZP a PO souvisí. Právě bezpečnost práce a požární ochrana jsou dvě věci, které patří mezi povinnosti na straně zaměstnavatele a které jakožto zaměstnavatel musíte mít v pořádku a zajištěné. A pokud se potýkáte s opakem, kontrolor vám na místě může udělit pokuty sahající do milionů korun.

Ne vždycky vám přijde zpráva do datové schránky

V současné době očekáváme jedno – příchod zprávy do datové schránky. Ovšem nestává se to vždycky. Datová schránka je sice nejrychlejší cesta, jak docílit informování protistrany, ale není to jediná možnost. Stále platí také to, že vám může inspekce zavolat, případně přijít a rovnou zaťukat na vaše dveře. Nebo, a to i v případě telefonického ohlášení, může přijít dříve, než by člověk čekal.

Naštěstí se velmi často stává, že pokud vám inspektor dá vědět o svém příchodu, je z jeho strany hledána nějaká časová alternativa a snaží se vám přizpůsobit.

Kontrola netrvá dlouho, tedy u malých firem

Mnoho otázek se spojuje s tím, jak dlouho kontrola vlastně trvá. Vše záleží na tom, jak řádně máte všechno připraveno a také jak velkou společností jste. Je logické, že malé firmy jsou odbaveny za hodinu nebo dvě, velké se však protahují přes oběd a očekává se, že majitelé společnosti nabídnou inspektorovi právě i oběd, pokud přes něj sečkává.

Lidské přístupy nejsou výjimečné

I když kontrola z inspektorátu není zrovna populární, přesto to neznamená, že by inspektoři nebyli lidští nebo že by to byli roboti, se kterými se nedá komunikovat. Velmi často během diskuzí zabřednete do té osobní roviny a nezřídka se stává, že inspektoři přimhouří oči.