Jak vybrat půjčku
Půjčky

Jak vybrat půjčku? Relativně složitý proces!

Půjčku dnes můžete uzavřít prostřednictvím internetu, stačí vám k tomu sednout k počítači nebo vzít do rukou mobilní telefon. Následně budete potřebovat své údaje, včetně zaměstnavatele. V poslední fázi už vám stačí jen vybrat vhodnou půjčku, která vás nezruinuje. Jak vybrat půjčku a nepřijít tak zbytečně v následujících několika let o finanční prostředky? Pojďte se s námi podívat pod pokličku finančního trhu.

Jak vybrat půjčku?

Reklamní spoty z televizních kanálů nebo internetu musí stranou. Pokud vás lákají na nízké úrokové sazby, buďte obezřetní. Ano, úroková sazba je sice důležitá, ale daleko důležitějším údajem je tzv. RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Ta totiž v sobě skrývá veškerou cenu daného úvěru, a to včetně různých poplatků. V konečném důsledku si můžete všimnout toho, že úroková sazba a RPSN je zcela odlišná. Zatímco úroková sazba je opravdu nízká, jak jste mohli vidět v reklamách, roční procentuální sazba nákladů je daleko vyšší. Jde o jeden z údajů, na který byste měli být opatrní.

Jak vybrat půjčku.

Většina českých obyvatel se nechá přemluvit na nízkou úrokovou sazbu, bez toho, aniž by věděli, jaké parametry jsou u půjčky důležitější. Jinými slovy sledujte převážně hodnotu RPSN. Ta vám dá přesnější číslo toho, jak bude vaše půjčka ve finále vypadat. Na druhou stranu si nemyslete, že se musíte dívat čistě jen na RPSN, protože i jiné body vás mohou stát nemalé finance. Je pravdou, že RPSN ukrývá všechny hodnoty, ale přijít o finance můžete i jiným způsobem.

Jak je postavená smlouva?

Víte, jak jinak můžete přijít o finance? Jestliže ne, pak je odpověď jednoduchá. Špatně sepsaná smlouva vás může stát spoustu financí a potíží. Zjistěte si o své půjčce vše. Jak je na tom předčasné splacení a kdy tento proces můžete uskutečnit? Je potřeba vědět vše, jinak budete mít půjčku na krku po celou dobu splatnosti, což jistě nechcete. Spoustu českých občanů, kteří si vzali půjčku se snaží ji splatit co nejdříve, aby měli od všeho klid.

Dále byste měli zmapovat finanční trh. Budete si půjčovat od bankovní či nebankovní společnosti? Jaký je důvod toho, že vaše cesta směřuje k nebankovní společnosti? Měli jste v minulosti s finančními závazky obtíže? Unese váš měsíční rozpočet finanční závazek v podobě půjčky? V neposlední řadě si půjčujte pouze od pověřených zdrojů, mezi které patří z 80 % bankovní společností.