Finančně gramotného člověka půjčka neskolí
Půjčky

Finančně gramotného člověka půjčka neskolí

Finanční gramotnost je dosti široký pojem a pokud si jej budete neustále opakovat, dostane se vám do podvědomí. Při vyřizování půjčky jste tak daleko odolnější a chytřejší, zkrátka víte, co děláte. Jestliže umíte chodit v půjčkách, nemusíte se bát po nějaké z nich sáhnout. Pokud ovšem nemáte ani základy finanční gramotnosti, může vás půjčka stáhnout na úplné dno. V opačném případě, kdy máte nad sebou maximální kontrolu, vám půjčka může dočasně pomoct.

Nepůjčujte si neustále dokola

Půjčili jste si jednou finanční prostředky a rychle jste je utratili, protože jste neuměli naložit s tak vysokou částkou? Váš další krok spočívá v tom, že jdete navštívit stejnou nebo jinou bankovní společnost s další žádostí? Tentokrát máte však zájem o daleko vyšší částku, a to převážně kvůli toho, že nevíte, jak s financemi naložit? Taková cesta nepotrvá dlouho a vy se díky ní dostanete na úplné dno, ze kterého už není cesta nazpět. Při žádosti o půjčku je nutné být maximálně opatrní, jinak vás může stát vše, co jste tak dlouho budovali.

Finančně gramotného člověka půjčka neskolí nikdy

Jestliže si berete finanční půjčku, měli byste přesně vědět, na co ji budete využívat. Dále není vhodné si brát finanční prostředky navíc, pokud je tedy nutně nepotřebujete. Vždy je lepší dlužit jenom to, co jste si skutečně potřebovali půjčit. V momentě, kdy se jedná o nižší částku, máte ji možnost splatit rychleji. Buďte ale opatrní, jestli máte finance teď, zítra už je mít nemusíte. Při vyřizování půjčky se snažte vybírat nejdelší dobu splatnosti, kterou bankovní společnost nabízí. Za žádných okolností si nevybírejte například 12 nebo 24 měsíců. Nikdy nevíte, kdy o peníze přijdete a vysoké měsíční splátky by vás stáhly ještě níže.

Doplatit můžete kdykoli

Představte si dobu splatnosti v délce 60 nebo 72 měsíců. Měsíční splátka bude nižší a vy máte tedy daleko větší jistotu, že měsíční splátku dáte vždy dohromady. V případě, že máte momentálně našetřeno nějaké ty finanční prostředky navíc, můžete bez váhání svou půjčku splatit celou nebo alespoň většinovou část. Tady se odráží další pravidlo, které spočívá v tom, jak je sepsána smlouva. Dbejte na to, abyste ve smlouvě měli napsáno, že půjčku můžete kdykoli a zadarmo splatit.

Jste-li z nějaké části finančně gramotní, jistě víte, co děláte. To stejné platí i v momentě, kdy budete podepisovat smlouvu. Tu si po sobě několikrát přečtěte, ať máte jistotu, že všemu rozumíte.