Kolik nás stojí unikající voda v domácnosti
Finance

Kolik nás stojí unikající voda v domácnosti 

Stále se hovoří o tom, že bychom měli šetřit vodou. Pro dobro přírody i pro snížení nákladů na naši domácnost. Kolik nás může stát unikající voda v naší domácnosti? Podívejte se na přehled. Chytrým nakládáním s vodou dokážete výrazně ušetřit.  

Cena vody stále roste 

Ceny se zvyšují u všech komodit, které denně potřebujeme pro svůj běžný život. Jeden metr krychlový představuje 1000 litrů. Toto množství se někdy označuje i jako kubík. Průměrná cena za vodné, tedy za vodu, která k vám doputuje vodovodem, je v naší zemi na začátku roku 2022 asi 50 korun. K tomu je potřeba ještě připočítat stočné, což jsou náklady na odvod a čištění odpadní vody. Zde je cena okolo 46 korun. Jeden kubík vody vás tedy přijde na sto korun, zaokrouhleně samozřejmě.  

Každý člověk vyčabrá 100 litrů vody denně 

Zdá se vám to hodně? Něco na tom bude. Obzvláště když si uvědomíte, že na přípravu jídla a pití potřebujete jen méně než deset litrů vody denně. Nejvíce vody spláchneme do toalety, následně jí nejvíce vydáme za osobní hygienu, praní a mytí nádobí. Najednou se cena, kterou za vodu dáme, zdá skutečně vysoká. Kolik členů má vaše domácnost?  

Unikající voda je skutečný problém 

Máte doma kapající kohoutek? Pokud kape jen slabě, představuje to pro vás „jen“ 24 litrů za jediný den, což bude necelých devět kubíků vody ročně. Drahá sranda, viďte? Pokud protéká splachovač na WC, denně přijdete o dva tisíce litrů. Ročně to může být až 730 kubíků vody. Úniky ale mohou nastat také v soustavě, kterou máte ve svém bytě. I zde je pravidelná kontrola více než potřebná.  

Šetřit vodou v domácnosti můžeme používáním šedé vody ke splachování toalety. Zde je také lepší používat moderní nádržky s dvojitým systémem splachování. Spořivé spláchnutí spotřebuje jen tři litry vody, zatímco klasické až 10 litrů vody. Můžete ušetřit až 24 tisíc litrů vody, pokud máte čtyřčlennou rodinu.