Na co si Češi nejčastěji půjčuji finanční prostředky
Finance

Na co si Češi nejčastěji půjčuji finanční prostředky?

Dluhy obyvatel České republiky každým rokem rostou, je to pochopitelné, mladí lidé, kteří sotva dosáhnou plnoletosti si následně najdou práci, aby jim bankovní společnost poté byla ochotná půjčit finanční prostředky. Takhle to je téměř s většinou mladých lidí. Jakmile se zadluží, zjistí, že splácet úvěr nebo půjčku už není tak jednoduché, jak o ni požádat. Ono celkově zadlužit se je velmi snadný proces, který zvládne prakticky kdokoli. Na co si Češi nejvíce půjčují?

Vlastní bydlení aneb hypoteční úvěr

Začneme zlehka, prvním častým úvěrem je hypotéka, která slouží ke koupi vysněného bydlení. Nezáleží na tom, zda půjde o rodinný dům nebo byt, v obou případech vám může být hypoteční úvěr nápomocný. Tento druh úvěru je relativně výhodný, protože člověk by v opačném případě musel platit nájem. V konečném důsledku je tedy hypoteční úvěr výhodnější, a to z toho důvodu, že člověk investuje do vlastního bydlení. Jinými slovy i přes to, že je hypoteční úvěr zařazen k úvěrům, nepatří mezi nevýhodné půjčky. Kvůli čemu se ale Češi dále zadlužují?

Na co si Češi nejčastěji půjčuji

Hypoteční úvěr je jedna věc, Češi se ovšem dále zadlužují i kvůli vybavení domácnosti. Přitom by si mohli vzít to, které měli v předchozím bydlišti. Každý chce ale změnu, protože s novým bydlením přichází na řadu i nové vybavení. V tomhle případě je sice půjčka ještě svým způsobem výhodná, ovšem na stranu druhou by si člověk, popřípadě pár mohl našetřit vlastní finanční prostředky, které by poté použili na nové vybavení domácnosti. Jestli si ho pořídíte ihned nebo až za pár měsíců už nehraje téměř žádnou roli.

Automobil nebo dovolená

Velký zájem je o automobil. Na ten si opět půjčuje velké procento obyvatel. Tady se výhodnost bude vyhodnocovat podle toho, na jaké účely automobil máte. Pokud vám automobil vydělává finanční prostředky a ke své práci ho potřebujete, může se říci, že je půjčka na automobil na místě. V momentě, kdy automobil potřebujete jenom pro parádu, řítíte se do dluhové pasti. Jakákoli věc, kterou nepotřebujete a na kterou si půjčujete finanční prostředky je zbytečná. Zkuste zvážit svá rozhodnutí.

Posledním častým důvodem pro půjčku je rodinná dovolená. Ta je v každém případě nevýhodná, protože ji budete splácet několik let, zatímco dovolenou ztratíte během pár dnů.