Kdy je zapotřebí podat daňové přiznání aneb seznamte se s financemi
Finance

Kdy je zapotřebí podat daňové přiznání?

Pokud vás zajímá daňové přiznání, měli byste vědět, kdy ho musíte podat. V některých případech to platí i v momentě, kdy jste zaměstnancem. Jestliže se v tomhle odvětví nevyznáte, je dobré být na pozoru. Daňové přiznání nepodávají pouze osoby výdělečné činné na OSVČ nebo podnikatelé, kteří vlastní své firmy. Jak jsme již uvedli, existuji výjimky, kdy daňové přiznání musíte na finančním úřadu podat i vy. Pojďme se na to společně podívat.

Kdy je zapotřebí podat daňové přiznání

Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, podat daňové přiznání musíte ve chvíli, kdy jste živnostníkem nebo podnikatelem. Jestliže si vyděláváte sami na sebe, návštěva finančního úřadu vás nemine. Podobně je tomu i v případě, kdy podnikáte na vedlejší činnost a máte stále zaměstnání. I v téhle situaci budete muset podat daňové přiznání. Nemáte se však čeho bát, podat daňové přiznání není tak složité, jak se může na první pohled zdát. Je ovšem dobré znát i jiné důvody, které podléhají této činnosti. Následujte nás a třeba zjistíte, že je to i váš případ.

Kdy je zapotřebí podat daňové přiznání

Daňové přiznání musíte podat i v momentě, kdy pronajímáte nemovitost, ale žádné jiné výdělečné činnosti na živnostenský list se nevěnujete. I pronájem nemovitosti se považuje za příjem, který je potřeba zdanit. Daňové přiznání vás dále nemine ani v situaci, kdy máte více než jedno zaměstnání. Tady je nutné vědět, že u jednoho zaměstnavatele budete mít smlouva na hlavní pracovní poměr, zatímco u druhého zaměstnavatele budete mít smlouvu na dohodu. Další skupinou, která podléhá návštěvě finančního úřadu kvůli daňovému přiznaní jsou lidé pracující v zahraničí.

Týká se to i České a Slovenské republiky

Tady pozor, týká se to i v případě pracovního závazku na Slovensku nebo v České republice. Jinými slovy, jste-li slovenského národu a pracujete v České republice, návštěva finančního úřadu vás nemine. Podobně je to i v opačném případě. Na to je potřeba myslet ještě před uzavřením pracovní smlouvy.