Jaké skutečnosti nejčastěji odrazují lidi od přestavby?
Bydlení

Jaké skutečnosti nejčastěji odrazují lidi od přestavby?

Rekonstruovat nebo nerekonstruovat? To je otázka do pranice. A bohužel mnozí na ni stále neznají odpověď, i když už by ji chtěli znát. Přece jenom se jim dům nad hlavou rozpadá a oni stále neví, jestli se mají pustit do opravy střechy nebo jestli raději povolat odborníky na demolici. I když možná zní pojem “demoliční práce” doslova hrozivě, ve skutečnosti je to mnohdy lepší a výhodnější řešení. Na tom se ostatně shodují také odborníci. 

Právě odborníci apelují na ty, kteří se rozhodují, aby zbytečně nevráželi peníze do rekonstrukce, která v mnoha případech bývá opravdu velice nákladná a daleko nákladnější v porovnání s novostavbou. Demolice navíc opravdu není nic hrozivého, vše spočívá především ve stržení stavby, v odvozu suti na skládku a následně ve vyklizení pozemku. 

Co by vás mělo od přestavby odrazovat?

Demolice domu je výhodnější a také lepší především v případě, že chcete zbourat starý dům. Ten většinou není připraven na nákladnou rekonstrukci, ostatně o ni také ani nestojí. 

Alarmující by měly být zejména některé skutečnosti, a to kupříkladu nízká technická úroveň a kvalita stavby, také její zanedbanost. Stejně tak alarmující by měly být nevyhovující tepelné parametry obvodových zdí, a nakonec i nevyhovující vytápění, elektroinstalace a rozvody vody. 

Co ještě takzvaně přilévá do vínka je i fakt, že dispoziční řešení je nevyhovující, stejně tak nevyhovuje orientace oken nebo že není možné využít podkroví. 

Vlhkost je obrovským problémem

Pokud se navíc dům potýká s vlhkostí, pak není o čem mluvit a diskutovat. Právě vlhkost je totiž důvod toho, proč by byla rekonstrukce naprosto zbytečná. Vlhkost totiž rekonstrukcí neodstraníte. Dříve nebo později opět vyjde na povrch a vy se s ní opětovaně budete potkávat a vypořádávat. 

Vlhkost se nejčastěji ukrývá ve stropech, krovech nebo na střeše. Právě těmto místům věnujte velkou pozornost. Abyste opravdu nic nepřehlédli, doporučujeme si přizvat odborníka, který má na vlhkost doslova čich.