Kdy si pořídit elektrárnu na střechu rodinného domu?
Bydlení,  Finance

Kdy si pořídit elektrárnu na střechu rodinného domu?

Fotovoltaická elektrárna se stává hitem. I proto se řada společností, včetně společnosti Tesla, ubírá přesně tímto směrem. Lidé se začínají více zajímat o životní prostředí, proto chtějí minimalizovat dopady na naši planetu. Fotovoltaická elektrárna je jedním ze způsobů, jak toho docílit. Možná si nyní říkáte, že se jedná o poměrně drahé úsporné opatření. Pravdou však je, že se na fotovoltaiku také vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám

Dotace na zateplení, dotace na novostavbu i dotace na fotovoltaiku – to vše může poskytnout dotační program Nová zelená úsporám, který stojí na bedrech ministerstva životního prostředí. Finanční příspěvky, které je možné získat, se však nepohybují v řádech pár tisíc, ale mohou se pohybovat i v řádech několika desítek tisíc korun. Třeba na fotovoltaiku je možné získat podporu až ve výši 150 tisíc korun, a to rozhodně není k zahození. 

Kdy do fotovoltaiky investovat?

Do fotovoltaické elektrárny by se mělo investovat hned při výstavbě rodinného domu. Ne všichni však chtějí vykazovat vyšší náklady, než s jakými zprvu počítali. Proto si dům na instalaci solárních panelů připraví a vrhnou se do toho až posléze. 

Pokud patříte do této skupiny občanů, jistě se ptáte, kdy je poté dobré do fotovoltaiky investovat. Existuje třeba konkrétní měsíc, ve kterém je lepší instalovat panely na střechu? 

Začněte v zimě

I když se vám pravděpodobně nebude chtít lézt v zimě po střechách, pravdou je, že nejlepší období na instalaci fotovoltaiky je právě zima. Důvodem toho je fakt, že instalace může trvat i několik měsíců (firma nepřijdete s panely ihned, co podepíšete smlouvu). Panely tak namontujete těsně před jarem a s příchodem jara je můžete začít automaticky využívat. Rozhodně není dobré panely instalovat během nejproduktivnějších měsíců, aby poté během podzimu a zimy stály.