Šance na koupi vlastního bydlení přichází. A nebude trvat dlouho
Bydlení

Šance na koupi vlastního bydlení přichází. A nebude trvat dlouho 

Investoři do nemovitostí si konečně mnou ruce, protože na scénu přichází nevídaná příležitost, která zde nebyla poslední roky. Sice po stránce hypoték byla situace v posledních letech velmi příznivá, po stránce cen nemovitostí nikoliv. Nyní se karty obrací a na scénu nastupují výhodnější ceny nemovitostí, ovšem za předpokladu hůře dostupných úvěrů.  

Ceny nemovitostí začínají klesat 

Vlivem veškerých okolností, kterých jsme v posledních měsících byli svědky, se poptávka po nemovitostech výrazně propadla. Lidé začali šetřit, ale také bankovní společnosti zpřísnily podmínky pro získání úvěrů čili se vlastní bydlení odsunulo na neurčito. A vlivem této nízké poptávky po nemovitostech začínají jejich ceny klesat.  

Ti, kteří tedy vyčkávali a nenechávají se strhnout melou, která se seběhla, když se hypoteční úvěry začaly zdražovat, si nyní mohou mnout ruce. Rok 2023 se totiž koupě bytu vyplatí daleko více, ceny nemovitostí už začínají padat a propady se mají dotknout až dvaceti, ne-li pětadvaceti procent.  

Aby vám ta pravá chvíle neutekla mezi prsty, je vhodné neustále monitorovat aktuální situaci, mít oči na stopkách a dřímat peníze v kapse. Podle zkušených investorů se nám takto zajímavá investice, jako je zrovna nyní, za poslední dekádu nenabízela.  

Okno poklesu cen nezůstane otevřené dlouho 

Investoři jsou však také toho názoru, že okno nebude otevřené dlouho. Proto bychom se na příchod propadu cen nemovitostí měli pořádně připravit a neměli bychom v případě, kdy to bude na programu dne, dlouho otálet. Situace bude na investičním trhu s nemovitostmi příznivější, a to daleko příznivější než letos, ale kdo otálí, nežere, jak se lidově říká.  

Jediným problémem může být hypotéka, kterou je nyní velmi těžké získat. Měsíční splátky se dotýkají velmi vysokých cifer a úroková sazba se taktéž dotýká rekordních hranic.