Tipy, jak snížit spotřebu vody v prádelně
Bydlení

Tipy, jak snížit spotřebu vody v prádelně

Pokud sledujete sociální sítě, do očí vám dnes a denně bijí různé eko výzvy, k nimž se přidává nejedna známá osobnost. V případě, že se rozhodnete taky podpořit životní prostředí a že se rozhodnete žít více v souladu s přírodou, měli byste se hlavně naučit víc šetřit s vodou. To je asi největší problém současnosti, lidé si opravdu vody neváží a každý den jim mezi prsty proplyne několik litrů vody, a to bohužel zbytečně, jelikož si nejsou vědomi toho, že jsou i sofistikovanější řešení, díky nimž lze snížit spotřebu vody.

Nedávné průzkumy ukázaly, že nejvíce vody lidé spotřebují v koupelně a prádelně. Problémem je hlavně naše každodenní hygiena, kdy jen při sprchování obvykle spotřebujeme šedesát litrů vody, plná vana nás zase stojí zhruba sto padesát litrů vody. Zaměřme se však na prádelnu, jelikož o tom se mluví opravdu málo.

Praní samozřejmě k životu patří, ovšem i zde lze snížit spotřebu vody.

Jak snížit spotřebu vody v prádelně

  • Vše souvisí od výběru pračky. Pokud si budete vybírat pračku, je třeba, abyste se dívali ne na spotřebu energie, která je sice taky důležitá, ale spíše se dívejte na spotřebu vody. Jednotlivé typy praček se mohou od sebe lišit právě spotřebou vody, některé pračky mohou zachránit až třicet litrů vody během jednoho pracího cyklu.
  • Nebojte se občas prát ve studené vodě, hlavně praní tmavého oblečení ve studené vodě je normální. Studená voda je známá tím, že z tmavého oblečení nevymyje barvu, navíc vy ušetříte.
  • Nikdy nezapínejte pračku ve chvíli, kdy je ještě buben poloprázdný. Vždy čekejte do chvíle, kdy je buben pračky zcela plný.
  • Pokud je některé prádlo velmi špinavé, raději nejdříve použijte kartáč a vykartáčujte ho. Vyhnete se tím použití dlouhého programu, při kterém se spotřebuje ohromné množství vody. Pokud to vaše pračka umožňuje, raději volte úsporný program při každém praní.