Žádate-li o finanční půjčku, seznamte se s bonitou a rozhodujícím procesem
Půjčky

Žádate-li o finanční půjčku, seznamte se s bonitou a rozhodujícím procesem

Jestliže nemáte doposud žádné zkušenosti s půjčkami, ale situace vás dohnala do bodu, kdy si budete muset o ní zažádat, měli byste vědět, podle jakých kritérií se bankovní i nebankovní společnost rozhoduje. Pokud totiž zjistíte, že byste na půjčku nedosáhli, nemá cenu do této instituce vůbec chodit. Následujte nás a zjistěte o tomto oboru více informací, o kterých jste neměli ani v nejmenším ponětí.

Bankovní společnost se dívá na více faktorů

S největší pravděpodobností jste si mysleli, že stačí položit občanku, říct pár informací včetně požadované částky a půjčka je na světě neboli na vašem bankovním účtu. Realita je ovšem zcela jiná a zvlášť v dnešní době, kdy bankovní i nebankovní společnosti zpřísnily podmínky pro získání půjčky. Je pravdou, že za posledních několik desítek let je situace stále na samém vrcholu, protože v minulosti takovéto možnosti zdaleka nebyly.

Na co bankovní i nebankovní společnost nahlíží a bez čeho se neobejdete?

Určitě se neobejdete bez občanského průkazu. Jestliže jej nemáte v pořádku, ušetřete si cestu. Mimo jiné je správné mít u sebe další doklad totožnosti, a to pro případ, že by ho daná společnost vyžadovala. To platí převážně u lidí, kteří žádají o bankovní produkt poprvé a nemají žádnou finanční historii. Toho se obávat nejspíš nemusíte, ono se za finanční historii považuje i mobilní tarif u operátora.

Bonita klienta je velmi důležitá

Bonita je pro společnosti nejdůležitější

Společnost, u které žádáte o půjčku si vás bude ověřovat prostřednictvím bonity. Podíváme se na vás ze všech stran, ať už se bude jednat o bankovní či nebankovní registry. Chybět pochopitelně nebude ani SOLUS, který shromažďuje data o platební morálce od operátorů a státu. U bonity se držte velmi jednoduchého pravidla, čím lépe splácíte, tím větší šanci na půjčku máte. Kromě toho se vám rapidně zvyšuje šance na získání výhodné úrokové sazby.

Co může mít vliv na bonitu?

Připravte se, že bonitu dále ovlivňují i jiné faktory, na které se bankovní či nebankovní společnost může dívat. Chtěli byste se s nimi seznámit? Tady je máte:

  • Zaměstnání a smlouva
  • Věk
  • Počet dětí
  • Bydlení
  • Vzdělání
  • Pohlaví
  • Finanční morálka