Jak vyjít s penězi do výplaty, a ještě k tomu ušetřit?
Finance

Jak vyjít s penězi do výplaty, a ještě k tomu ušetřit? 

Ať už je vaše výplata jakákoli, aktuálně se pravděpodobně snažíte o to, abyste ušetřili co nejvíce. Nejste si jistí tím, kolik budete doplácet na energiích, když příští rok doputuje do schránky vyúčtování, také rostoucí inflace zdražuje všechno, co k životu potřebujete i nepotřebujete. Dobrou zprávou je, že se vám to podaří, ať už je vaše výplata jakákoliv. Jak na to? 

Tři hromádky 

Ve chvíli, kdy vám na bankovní konto doputuje vaše výplata, je načase si udělat tři hromádky. Začínáte se totiž řídit pravidlem 50-20-30, což je přesně to, co pomůže zkrotit váš finanční rozpočet.  

Zmiňované pravidlo není ničím neznámým. Je to naopak věc, která je dnes už zpopularizovaná. Za touto popularizací stojí Elizabeth Warren, která o ní mluvila v knize Radikální životní peněžní plán. Znamená, že polovinu byste měli mít určenou pro vaše základní výdaje, dvacet procent poté na investování (čili dvacet procent byste měli vlastně ušetřit) a třicet procent je pro osobní potřeby.  

Ano, polovina na domácnost 

Možná si říkáte, že potřebné výdaje se nemohou rovnat polovině. Jenže ve skutečnosti je to opravdu tak. Vždyť sem spadá nájem, energie, také další náklady na bydlení, voda, samozřejmě i jídlo, prací prostředky, případně benzín, jízdenky, pokud zrovna někam cestujete.  

Osobní část je vlastní potřeba — oblečení, elektronika, prakticky cokoliv, co je mimo nutné výdaje. Patří sem také útrata v kavárnách, posezení s kamarádkami v kině, vstup do fitness nebo případně školné. A investování je jasná část, která vám zajistí slibnou budoucnost. 

Nejen investice 

Do kategorie investic však nepatří jenom odkládání peněz do podílových fondů nebo mincí, ale také pravidelné výdaje, jako je splácení půjček. Investice jako taková by měla přesně toto pokrýt, a to včetně splácení hypotéky. Dvaceti procenty se myslí finanční rezerva, která by nakonec měla být zhruba tři měsíční platy.