Nejčastější chyby při investování do drahých kovů
Finance

Nejčastější chyby při investování do drahých kovů

Přemýšlíte, že budete investovat do drahých kovů? Investiční mince a drahé kovy jsou populárním způsobem, jak zhodnotit nebo uložit své peníze. Ačkoliv jsou rizika při investici velmi malé, přesto si musíte dát na některé věci pozor.

Jaká je hodnota mince?

Stříbrná a zlatá investiční mince má v podstatě 4 hodnoty. Je to základní cena, která se stanovuje podle váhy, investiční cena, která zohledňuje autorský návrh, druh dražby a počet mincí se stejným designem, a pak sběratelská a historická cena. Sběratelská cena se určuje jen velmi obtížně, jelikož je to individuální hodnota, jakou zaplatí sběratel. Historická cena se tvoří v průběhu času a dopředu ji nelze odhadnout.

Garance odkupu

Zlato a drahé kovy mají výhodu téměř okamžité likvidity. Stačí ověřit číslo slitku, kov jako takový a druhý den můžete mít peníze na účtu. Prodat se dá téměř všude, obecně ale platí, že nejlepší cenu dostanete tam, kde jste kov zakoupili. Proto si vybírejte společnosti, které umožňují zpětný výkup.

Důvěřujte, ale prověřujte

Nepodléhejte oblíbeným lákadlům společností, které drahé kovy nabízejí. Je pochopitelné, že se budou pyšnit nejlepším výsledkem, který ale rozhodně nenastává pokaždé. Pokud vám někdo bude prezentovat minci, kterou se podařilo prodat za několik desítek či stovek tisíc, neznamená to, že ji za stejné peníze prodáte i vy. Většinou se jedná o ojedinělé případy. Vždy si ověřujte výnosy u více exemplářů.

Ještě horší je podlehnout mediálnímu tlaku. Sami sledujte současnou situaci a vyhodnoťte, kdy je vhodné do kovů investovat. Když média informují o tom, jak cena zlata vzrostla, na investici už většinou bývá pozdě – dosáhla svého maxima a bude opět klesat. Spoléhejte na vlastní úsudek.

Nenechte nic náhodě a investujte do drahých kovů tam, kde vám garantují zpětný výkup a dobré zhodnocení. Na moje-zlato.cz najdete jak mince, tak slitky z drahých kovů.